Voluntari-Botoșani 2-1. Ilfovenii ies din zona retrogradării

FC Voluntari a învins acasă pe FC Botoșani cu 2-1, în etapa a doua a playout-ului Ligii I. Aflați înaintea rundei pe locul de baraj, ilfovenii părăsesc acum această poziție, trecând peste Hermannstadt în clasament. Pentru FC Voluntari, este a cincea partidă la rând fără înfrângere, perioadă în care au înregistrat trei victorii, două în playout. De cealaltă parte, FC Botoșani nu a mai câștigat vreun meci în ultimele patru etape.

Francezul Aïssa Laïdouni a deschis scorul, din pasa lui Ricardinho, marcând a șasea oară în acest sezon. În minutul 64, Lóránd Fülöp a primit o pasă de la Patache și a marcat cu un șut cu latul din marginea careului. Mijlocașul în vârstă de 21 de ani a înscris al cincilea gol stagional. Roman putea aduce pe oaspeți în avantaj în minutul 75, cu o lovitură de cap, dar Vâtcă a respins de sub transversală. De cealaltă parte, în minutul 80, Tudorie a reluat cu capul spre poartă, dar Pap a respins de lângă bară. Același Pap a blocat șutul lui Ion Gheorghe, din minutul 85. Însă în minutul 89, Alexandru Tudorie a marcat golul victoriei gazdelor, din pasa lui Ion Gheorghe. Tudorie are șapte goluri în acest sezon.

În clasament, FC Botoșani se află pe locul 10, cu 19 puncte, iar FC Voluntari a urcat pe locul 11, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, FC Voluntari înfruntă în deplasare pe Concordia, iar FC Botoșani întâlnește acasă pe Dunărea Călărași.

FC Voluntari – FC Botoșani 2-1 (1-0)
Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Goluri: Laïdouni 31, Tudorie 89 / Fülöp 64
FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Hodorogea, Armaş, Vlad – Căpăţînă (Deac 82), Signorelli (Răuţă 65) – Gheorghe, Laïdouni, Gadze (Balaur 90+3) – Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi.
FC Botoşani: Pap – Patache, Miron, Burcă, Soiledis – Rodriguez (Roman 62), Karaboué, Fabbrini (Papa 90) – Golofca, Fülöp, Ongenda (Buş 82). Antrenor: Liviu Ciobotariu.
Cartonaşe galbene: Signorelli 13, Armaş 67, Hodorogea 71, Căpăţînă 79, Tudorie 90+3 / Burcă 67, Miron 72, Golofca 77, Karaboué 90+3.
Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești / Argeș).