Gaz Metan-Dinamo 2-1. A doua victorie la rând a medieșenilor în playout

Gaz Metan Mediaș a învins acasă pe Dinamo București cu 2-1, într-un meci din etapa a doua a playout-ului Ligii I. Gaz Metan a bifat a doua victorie la rând și se află pe locul 7 în clasament. Dinamo a suferit al doilea eșec din 2019.

Dinamo a deschis rapid scorul, încă din minutul 4, când Nistor a executat un corner, iar grecul Thanasis Papazoglou a marcat cu capul, înscriind al doilea gol în acest sezon. Doar șapte minute mai târziu, venezueleanul Mario Rondon a rămas singur cu Mandanda și l-a învins pe francez cu un șut plasat, de la 11 metri. Revenit în această iarnă la Gaz Metan, Rondon a marcat pentru a doua etapă la rând. Iar portughezul David Caiado a adus victoria sibienilor, din pasa lui Rondon, după o eroare a lui Ricardo Grigore. Caiado mai marcase un singur gol în acest sezon, în luna octombrie.

În clasament, Gaz Metan se află pe locul 7, cu 22 de puncte. Dinamo ocupă locul 9, cu 19 puncte.

În etapa viitoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Dinamo joacă acasă cu Hermannstadt.

Gaz Metan Mediaș – Dinamo București 2-1 (1-1)
Stadion: Municipal (Mediaș)
Goluri: Rondon 11, Caiado 58 / Papazoglou 4
Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Andre Micael, Larie, Buşu – Fofana, Luis Aurelio – Olaru (Mailat 56), Caiado (Yazalde 75), Chamed – Rondon (Ivanov 69). Antrenor: Edi Iordănescu.
Dinamo: Mandanda – Sorescu, Klimavicius, Grigore (Dussaut 74), Mustoe (N’Diaye 57) – Montini (Popa 78), R.Jaadi, Filip, Nistor, Aliji – Papazoglou. Antrenor: Mircea Rednic.
Cartonaşe galbene: Creţu 49, Buşu 65 / R.Jaadi 34, Kilmavicius 57.
Arbitru: Marian Barbu (Braşov).