Astra-FCSB 0-2. Prima victorie a echipei lui Teja în playoff

FCSB a învins în deplasare cu 2-0 pe Astra Giurgiu, într-un meci din etapa a doua a playoff-ului Ligii I. Echipa antrenată de Mihai Teja obține astfel primul succes în playoff și se apropie la cinci puncte de liderul CFR Cluj. De cealaltă parte, Astra suferă al doilea eșec la rând și e departe de locurile pentru cupele europene.

Astra ar fi trebuit să primească o lovitură liberă indirectă din careul advers, în minutul 18, la o pasă a lui Planici spre propriul portar, prinsă de Bălgrădean, dar jocul a fost lăsat să continue. În minutul 29, Benzar a centrat perfect din dreapta, Harlem Gnohere a reluat spre poartă, Lazar a respins, dar tot Gnohere, pe fază, a împlins mingea în plasă. Francezul are 12 goluri marcate în acest sezon. Trei minute mai târziu, Man a executat un corner, iar Iulian Cristea a reluat în poartă, înscriind primul său gol pentru FCSB. Astra a avut o bară în minutul 56, la șutul lui Cestor. În minutul 66, Man a șutat din careu, dar Lazar a blocat. Astra a rămas în zece jucători în minutul 74, când Bejan a primit al doilea cartonaș galben din meci.

În clasament, FCSB este pe locul 3, cu 28 de puncte. Astra ocupă locul 5, cu 21 de puncte.

În etapa viitoare, Astra înfruntă în deplasare pe CFR Cluj, iar FCSB joacă acasă cu Universitatea Craiova.

Astra Giurgiu – FCSB 0-2 (0-2)
Stadion: Marin Anastasovici (Giurgiu)
Goluri: Gnohere 29, Cristea 32.
Astra: Lazar – Erico, Bejan, Cestor – Butean, Mrzljak, Pires (Roşu 46),  Moise –  Llullaku, Hambo (Begue 46), Gheorghe (Alibec 72). Antrenor: Costel Enache.
FCSB: Bălgrădean – Benzar (Roman 49), Planici, Cristea, Junior Morais – Filip, Teixeira – Man, Tănase, Coman (Bălaşa 66) – Gnohere (Hora 86). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Bejan 7, 74, Pires 20, Butean 47 / Morais 13, Tănase 76, Roman 77.
Cartonaş roşu: Bejan 74.
Arbitru: Horaţiu Feşnic (Cluj-Napoca).