Țara Galilor face Marele Șlem și câștigă Turneul celor Șase Națiuni

Țara Galilor este câștigătoarea ediției din 2019 a Turneului celor Șase Națiuni la rugby după victorii în toate cele cinci meciuri disputate. În ultima etapă, galezii au învins acasă Irlanda, campioana ediției precedente, scor 25-7.

Galezii au reușit un eseu încă din primul minut, apoi Ascombe a adus punctele suplimentare și tot Ascombe a marcat din șase lovituri de pedeapsă. Irlanda a reușit un eseu în ultimul minut de meci.

În clasament, Țara Galilor a adunat 20 de puncte, plus alte trei puncte suplimentare pentru realizarea Marelui Șlem și astfel reintră în posesia trofeului turneului, câștigat ultima dată în 2013. Ultimul Mare Șlem al Țara Galilor a fost înregistrat în 2012.

Anglia va încheia turneul pe locul doi, indiferent de rezultatul meciului pe care îl va disputa acasă cu Scoția. Englezii au 15 puncte. Irlanda este pe locul trei, cu 14 puncte.