Tenis

Simona Halep pierde în optimi la Indian Wells în fața unei cehoaice de 19 ani

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells și va coborî astfel de pe locul doi în clasamentul mondial. Românca a fost învinsă de Marketa Vondrousova din Cehia, jucătoare în vârstă de 19 ani, aflată pe locul 61 în ierarhia WTA.

Meciul a început cu cinci brecuri, trei reușite de Vondrousova care apoi a întrerupt această serie, câștigând pe propriul serviciu. Cehoaia a mai făcut un brec și s-a impus în primul set cu 6-2, având o serie de patru ghemuri la rând adjudecate. În setul secund, serviciile celor două jucătoare au funcționat mult mai bine, fiind înregistrat astfel un singur brec. Halep a câștigat pe serviciul advers, în ghemul al patrulea, și apoi și-a adjudecat setul cu 6-3. Românca a început excelent și decisivul, cu un nou brec, dar ulterior jocul lui Halep s-a prăbușit complet, iar cehoaica a câștigat cinci ghemuri la rând. Halep a mai făcut un brec și a părut că poate relansa partida, dar Vondrousova a reușit re-brecul și s-a impus cu 6-2.

Meciul a durat o oră și 40 de minute.

A fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare.

În sferturi, Vondrousova o va înfrunta pe învingătoarea dintre Elina Svitolina și Ashleigh Barty.

Pentru Halep, prezența în optimi este recompensată cu 120 de puncte WTA și 88.135 de dolari.