Liga Campionilor: Cristiano Ronaldo califică pe Juventus în sferturi, Man.City zdrobește pe Schalke

Juventus Torino și Manchester City se califică în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după victoriile în duelurile cu Atletico Madrid, respectiv Schalke 04.

Atletico învinsese cu 2-0 în prima manșă pe Juventus, dar torinezii au întors scorul pe teren propriu grație lui Cristiano Ronaldo care a reușit un hattrick. Portughezul a deschis scorul în minutul 27, din centrarea lui Bernardeschi. În minutul 49, Juventus a anulat avantajul din tur al spaniolilor. Cancelo a centrat, iar Ronaldo a reluat cu capul spre poartă. Oblak a respins, dar mingea depășise linia porții cu toată circumferința, golul fiind validat cu ajutorul tehnologiei de linia porții. Iar în minutul 86, Bernardeschi a fost faultat în careu după o acțiune personală, iar Ronaldo a transformat lovitura de pedeapsă.

La Manchester, campioana Angliei a condus după penaltiul transformat de Sergio Aguero în minutul 35, tot argentinianul dublând diferența trei minute mai târziu. Leroy Sane a stabilit scorul la pauză, în minutul 43. Sterling, Bernardo Silva, Phil Foden și Gabriel Jesus au înscris după pauză, iar scorul final a fost 7-0 pentru echipa lui Pep Guardiola. City câștigase și în tur, în Germania, cu 3-2.

Liga Campionilor, optimi de finală – Manșa secundă

Marți, 5 martie
Real Madrid – Ajax Amsterdam 1-4 (Marco Asensio 70 / Ziyech 7, David Neres 18, Tadic 62, Schone 72) – în tur 2-1
Borussia Dortmund – Tottenham Hotspur 0-1 (Kane 48) – în tur 0-3

Miercuri, 6 martie
Paris Saint-Germain – Manchester United 1-3 (Bernat 12 / Lukaku 2, 30, Rashford 90+4-penalti) – în tur 2-0
FC Porto – AS Roma 3-1 (Soares 26, Marega 52, Telles 117-penalti / De Rossi 37-penalti) – în tur 1-2

Marți, 12 martie
Manchester City – Schalke 7-0 (Aguero 35-pen, 38, Sane 43, Sterling 56, Bernardo Silva 71, Foden 78, Jesus 84) – în tur 3-2
Juventus Torino – Atletico Madrid 3-0 (Ronaldo 27, 49, 86-pen) – în tur 0-2