U.Craiova-Astra 1-0. Craiovenii urcă, cel puțin pentru o zi, pe locul doi

Universitatea Craiova a învins acasă pe Astra Giurgiu cu 1-0, într-un meci din prima etapă a playoff-ului Ligii I. Cele două echipe se mai înfruntaseră și în urmă cu șase zile, tot la Craiova, Astra având atunci câștig de cauză, în ultima etapă a sezonului regulat. Pentru Astra, este primul eșec suferit în 2019, după patru victorii și două remize în cele șase meciuri jucate, în toate competițiile.

Elvir Koljici a deschis scorul, bosniacul marcând din fața porții goale după centrarea lui Mihăilă. Koljici a înscris 13 goluri în acest sezon. Bosniacul putea face dubla în minutul 50, după un corner, dar Lazar a prins mingea deviată de atacantul advers. În minutul 79, Astra a rămas în inferioritate numerică, muntenegreanul Risto Radunovici văzând direct cartonașul roșu după un fault asupra lui Bărbuț care scăpase singur spre poartă.

În clasament, U.Craiova este pe locul 2, cu 26 de puncte, unul în plus față de FCSB care încă nu a jucat în această rundă. Astra este pe locul 4, cu 21 de puncte.

În etapa următoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe Sepsi, iar Astra întâlnește acasă pe FCSB.

Universitatea Craiova – Astra Giurgiu 1-0 (1-0)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Gol: Koljici 18
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic (Dimitrov 45+1), Kelici, Tiago Ferreira, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Mihăilă (Bic 82), Drăghici – Koljici (Fortes 69). Antrenor: Devis Mangia.
Astra Giurgiu: Lazar – Butean, Cestor, Bejan, Radunovici – Bègue (Roşu 46), Mrzljak, Romario, Gheorghe (Biceanu 86) – Zoua, Llullaku (Balaure 61). Antrenor: Costel Enache.
Cartonaşe galbene: Martic 43, Kelici 73, Mihăilă 80, Drăghici 84 / Bègue 27, Zoua 60, Romario 90+2.
Cartonaş roşu: Radunovici 79.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei)