Halep o învinge greu pe Katerina Kozlova, în turul trei la Indian Wells

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, în California, după victoria în două seturi în fața ucrainencei Katerina Kozlova, jucătoare aflată pe locul 114 în clasamentul mondial.

În prima întâlnire directă dintre cele două jucătoare, Halep a început cu un brec și a condus cu 2-0, dar Kozlova a revenit și a trecut în avantaj, scor 3-2. Însă Halep a câștigat următoarele trei ghemuri la rând și s-a desprins la 5-3, având apoi și o minge de set. Totuși, Kozlova a egalat la 5-5, apoi setul s-a decis în tiebreak, unde românca s-a impus cu 7-3. Setul secund a început cu patru brecuri, câte două de fiecare parte. Halep s-a desprins apoi la 5-2, însă Kozlova a avut din nou forța de a reveni și a egalat la 5-5. De această dată, nu s-a mai ajuns în tiebreak, Halep făcând un brec în ghemul al 12-lea și câștigând cu 7-5.

În runda următoare, Halep o va înfrunta pe învingătoarea dintre Marketa Vondrousova din Cehia și letona Jelena Ostapenko.

Anul trecut, Halep s-a oprit în semifinale la Indian Wells, turneu pe care l-a câștigat în 2015.