Hermannstadt-Gaz Metan 0-2. Sibienii au avut doi jucători eliminați

Gaz Metan Mediaș a învins în deplasare pe FC Hermannstadt, scor 2-0, în prima etapă a playout-ului Ligii I. Este prima victorie înregistrată de Gaz Metan sub conducerea antrenorului Edi Iordănescu, tehnician sosit la începutul acestui an calendaristic. În primele meciuri din 2019, Gaz Metan înregistrase trei remize și două înfrângeri. De cealaltă parte, Hermannstadt a suferit al cincilea eșec din șapte meciuri jucate în acest an, șase în campionat și o partidă în Cupa României.

Ionuț Larie a deschis scorul, la debutul pentru Gaz Metan, echipă la care a sosit în această iarnă. Larie a marcat din centrarea lui Chamed. În minutul 44, Hermannstadt a rămas în inferioritate numerică, Dâlbea primind al doilea cartonaș galben din meci. Sibienii au avut un nou jucător eliminat, în minutul 83, Dandea văzând direct cartonaș roșu după ce și-a lovit un adversar cu capul. Iar în prelungiri, Mailat a fost faultat în careu și venezueleanul Mario Rondon a transformat penaltiul, înscriind primul gol pentru Gaz Metan de la revenirea din China, unde a jucat în prima parte a sezonului.

În clasamentul playout-ului, Gaz Metan este în frunte, la egalitate de puncte cu Dinamo, câte 19. Hermannstadt este pe locul 5, cu 16 puncte.

În etapa viitoare, Gaz Metan înfruntă acasă pe Dinamo, iar Hermannstadt întâlnește în deplasare pe Concordia.

FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș 0-2 (0-1)
Stadion: Nicolae Dobrin (Pitești)
Goluri: Larie 6, Rondon 90+1-penalti
FC Hermannstadt: Cabuz – Măţel, Pîrvulescu, Dandea, Stoica (Mijuskovici 46), Tătar – Dumitriu (Javzici 55), Dâlbea, Popovici (Pamfile 80) – Blănaru, Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă.
Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Constantin, Larie, Buşu – Fofana, Luis Aurelio (Ivanov 72) – Olaru (Pleaşcă 78), Chamed (Mailat 62), Caiado – Rondon. Antrenor: Edi Iordănescu.
Cartonaşe galbene: Dâlbea 16, 44, Pîrvulescu 39, Mijuskovici 58, Tătar 84, Blănaru 90+3 / Buşu 18, Fofana 27, Mailat 84.
Cartonaşe roşii: Dâlbea 44, Dandea 83.
Arbitru: George Găman (Craiova).