Gaz Metan-Dunărea 0-0. Călărășenii încheie sezonul regulat pe loc de baraj

Gaz Metan Mediaș și Dunărea Călărași au remizat, 0-0, în etapa a 26-a a Ligii I, ultima din sezonul regulat. Cele două echipe încheie pe locuri de playout și se vor mai înfrunta de două ori în acest sezon.

Gaz Metan a fost aproape de gol în minutul 5, la șutul lui Chamed din lovitură liberă, dar Calancea a respins fără probleme. În minutul 40, Souda a rămas singur cu Pleșca, dar acesta a ieșit și a blocat.

În turul de campionat, meciul direct s-a încheiat tot 0-0.

În clasament, Gaz Metan ocupă locul 10, cu 31 de puncte, iar Dunărea se află pe 12, cu 24 de puncte.

Gaz Metan Mediaș – Dunărea Călărași 0-0
Stadion: Municipal (Mediaș)
Gaz Metan Mediaş: Pleşca –  Creţu, Diallo, Constantin, Cikarski – Ivanov, Luis Aurelio – Caiado (Ely Fernandes 58), Chamed (Yazalde 76), Mailat (Costea 88) – Rondon. Antrenor: Edi Iordănescu.
Dunărea Călăraşi: Calancea – Vlădoiu, Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Enache, Bourceanu, Honciu (Henderson 77), Ammari – Souda (Munteanu 86), Ndiaye (Mapuku 69). Antrenor: Dan Alexa.
Cartonaşe galbene: Caiado 58, Luis Aurelio 83 / Vlădoiu 1, Ndiaye 55, Bourceanu 90+2.
Arbitru: Lucian Rușandu (Sfântu Gheorghe)