Handbal

Dobrogea Sud a înregistrat prima victorie din faza grupelor Cupei EHF la handbal masculin

Dobrogea Sud Constanța a învins acasă echipa spaniolă Liberbank Cuenca, scor 34-26, în etapa a treia din Grupa C a Cupei EHF la handbal masculin. În primele două partide din grupă, echipa constănțeană suferise tot atâtea înfrângeri.

Spaniolii au condus doar în startul meciului, cu 1-0 și 2-1, dar apoi Dobrogea Sud a preluat inițiativa și s-a desprins repede la trei goluri, scor 6-3. Diferența a crescut la șase goluri pe finalul reprizei, scorul la pauză fiind 16-10. În partea a doua, Dobrogea Sud a avut în permanență avantajul, diferența nescăzând sub patru goluri. Din contră, a ajuns la opt goluri în a doua jumătate a reprizei secunde.

Croatul Janko Kevici a fost cel mai bun marcator de la Dobrogea Sud, cu 10 goluri.

În cealaltă partidă a grupei, sâmbătă, FC Porto a învins în deplasare pe Holstebro cu 33-31.

În clasament, conduce Porto, cu șase puncte. Holstebro, Dobrogea Sud și Cuenca au fiecare câte două puncte.

În etapa următoare, pe 3 martie, Dobrogea Sud înfruntă în deplasare pe Cuenca.