FC Botoșani-Gaz Metan 1-1. Moldovenii rămân pe loc de playoff, medieșenii vor juca în playout

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 25-a a Ligii I, penultima a sezonului regulat. Gaz Metan avea nevoie de victorie pentru a mai spera la calificarea în playoff, astfel că echipa medieșeană va juca în playout. Gaz Metan are 10 meciuri la rând fără victorie. De cealaltă parte, FC Botoșani încheie seria de patru victorii consecutive, dar rămâne neînvinsă în 2019.

Gaz Metan a ratat o mare ocazie de gol în minutul 30, șutul lui Rondon întâlnind bara porții adverse. Oaspeții au deschis scorul în minutul 37 când Chamed a centrat, Fraisl a respins slab, iar Iulian Cristea a împins balonul în plasă, fundașul marcând a treia oară în acest sezon. Însă doar cinci minute mai târziu, Ongenda a trimis în careu cu o pasă lobată, iar Lóránd Fülöp a înscris cu un șut pe sub Pleșca, reușind al patrulea gol din acest sezon. Rondon a mai ratat o ocazie în repriza secundă, trimițând puțin alături de poarta lui Fraisl, în minutul 66.

În clasament, FC Botoșani ocupă locul 6, cu 36 de puncte, iar Gaz Metan este pe locul 9, cu 30 de puncte.

În etapa următoare, FC Botoșani înfruntă în deplasare pe Viitorul, iar Gaz Metan primește vizita Dunării Călărași.

FC Botoșani – Gaz Metan Mediaș 1-1 (1-1)
Stadion: Municipal (Botoșani)
Goluri: Fülöp 42 / Cristea 37
Botoșani: Fraisl – Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis – Karaboué, Ongenda (Papa 89) – Fabbrini, Fülöp (Oaidă 80), Golofca (Buş 75) – Roman. Antrenor: Liviu Ciobotariu
Gaz Metan: Pleşca – Creţu, Cristea, Diallo, Ivanov – Fofana, Luis Aurelio – Olaru (Mailat 66), Chamed, Caiado (Pleaşcă 80) – Rondon (Yazalde 88). Antrenor: Edi Iordănescu
Cartonașe Galbene: Fülöp 43, Golofca 43, Soiledis 60, Dumitraș 62, Roman 79, Burcă 86 / Olaru 52, Cristea 61, Fofana 82, Pleașcă 90+1, Diallo90+3.
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova).