Dinamo a fost învinsă la limită la Lisabona, în prima manșă din barajul pentru optimile Ligii Campionilor

Dinamo București a pierdut cu 32-31 partida tur din barajul pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor la handbal, contra echipei portugheze Sporting Lisabona.

Dinamo a condus în startul meciului, iar spre finalul primei reprize s-a desprins chiar și la trei goluri diferență, scor 12-9. Însă Sporting a revenit, iar la pauză scorul era egal 14-14. În repriza a doua, a fost rândul gazdelor să preia inițiativa și Sporting a avut cinci goluri avantaj, scor 31-26. Însă Dinamo a revenit superb, cu cinci goluri la rând marcate, egalând la 31-31. Sporting a avut ultimul atac și a marcat golul victoriei, prin Araujo.

Amine Bannour și Hugo Descat au marcat fiecare câte șase goluri pentru Dinamo, fiind cei mai buni jucători de la campioana României.

De la Sporting, a ieșit în evidență Ivan Nikcevici, autor a 11 goluri.

Meciul retur se va juca pe 28 februarie, la Bucureşti.