Liga Campionilor: Atletico bate pe Juventus, Manchester City întoarce meciul cu Schalke

Atletico Madrid a câștigat cu 2-0 partida tur din optimile de finală ale Ligii Campionilor, cu Juventus Torino. În aceeași fază, Schalke a condus la pauză cu 2-1 pe Manchester City, însă echipa engleză a întors scorul după pauză, deși a jucat în inferioritate numerică, impunându-se cu 3-2.

La Madrid, Atletico a primit un penalti în minutul 28, dar decizia a fost anulată, după reluarea video, fiind acordată în cele din urmă lovitură liberă din afara careului, după duelul dintre Diego Costa și De Sciglio. A urmat apoi bara lui Griezmann, din minutul 53, iar în minutul 70, VAR-ul a funcționat din nou împotriva gazdelor. Alvaro Morata a trimis mingea în plasă, însă golul a fost anulat pentru un fault în atac. Totuși, în minutul 78, Atletico a marcat un gol regulamentar prin Jose Gimenez, după un corner. Iar în minutul 83, după o lovitură liberă executată de Griezmann, Diego Godin a înscris cu un șut din unghi.

În paralel, la Gelsenkirchen, Manchester City a condus din minutul 18, în urma golului lui Sergio Aguero. Însă în minutul 36, Schalke a primit un penalti transformat de Nabil Bentaleb. În minutul 45, Bentaleb a făcut dubla, tot dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Fernandinho. Situația s-a complicat pentru City după eliminarea lui Otamendi din minutul 68. Însă Leroy Sane a egalat în minutul 85, cu un șut din lovitură liberă, iar în minutul 90, Raheem Sterling a adus victoria oaspeților.

Returul celor două partide va avea loc pe 12 martie.

Liga Campionilor – rezultate optimi de finală, manșa tur:

Manchester United – PSG 0-2 (Kimpembe 53, Mbappe 60)
AS Roma – FC Porto 2-1 (Zaniolo 70, 76 / Adrian 79)
Tottenham Hotspur – Borussia Dortmund 3-0 (Son 47, Vertonghen 83, Llorente 86)
Ajax Amsterdam – Real Madrid 1-2 (Ziyech 75 / Benzema 60, Asensio 87)
Olympique Lyon – FC Barcelona 0-0
FC Liverpool – Bayern Munchen 0-0
Schalke – Manchester City 2-3 (Bentaleb 38-penalti, 45-penalti / Aguero 18, Sane 85, Sterling 90)
Atletico Madrid – Juventus Torino 2-0 (Gimenez 78, Godin 83)