Volei

CSM București pierde acasă cu Chemik Police în grupele Ligii Campioanelor și ratează sferturile

CSM București nu mai are vreo șansă de calificare în sferturile de finală ale Ligii Campioanelor la volei după înfrângerea suferită acasă cu 3-2 contra echipei poloneze Chemik Police.

Campioana României a condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, dar a pierdut în cele din urmă partida. CSM a câștigat primul set cu 25-17, dar l-a pierdut pe al doilea cu 25-23. A urmat un nou set adjudecat de echipa bucureșteană, scor 25-16, însă polonezele s-au impus cu 25-21 în actul al patrulea și apoi au câștigat tiebreakul cu 15-8.

În clasamentul Grupei E, după cinci etape, CSM București este pe locul trei, cu patru puncte. Chemik ocupă locul patru, cu trei puncte. Pe primele două poziții sunt Fenerbahce, cu 13 puncte, și Dinamo Moscova, cu 10 puncte.

În sferturi se califică prima clasată din fiecare dintre cele cinci grupe, plus trei echipe de pe locul doi, cu cel mai bun bilanț.

În ultima etapă, CSM București înfruntă acasă pe Fenerbahce, pe 26 februarie.