Polo pe apă

România a pierdut și ultimul meci din preliminariile Ligii Mondiale, contra Serbiei

Echipa națională de polo pe apă a României a fost învinsă în deplasare de Serbia cu 13-6, în ultimul meci din preliminariile Ligii Mondiale. Partida a avut loc la Subotica.

România, condusă și la acest meci de antrenorul federal Cristian Iordache, a marcat doar două goluri în primele două reprize, în timp ce sârbii au înscris de șapte ori în această perioadă. Ultimele două sferturi au fost mai echilibrate, dar echipa țării noastre nu a mai putut remonta deficitul.

Mihnea Gheorghe a marcat două dintre golurile României, celelalte fiind înscrise de Andrei Prioteasa, Vlad Dragomirescu, Nicolae Oanţă şi Istvan Szabo.

România a pierdut toate cele patru meciuri jucate în grupă și astfel încheie grupa pe locul trei.

Serbia ocupă primul loc în clasament, cu opt puncte, urmată de Croaţia, cu șapte puncte. Cele două echipe se vor întâlni în meci direct pentru locul întâi, pe 12 martie, în Croația.