România a zdrobit Germania, la Botoșani, luând și punctul bonus ofensiv

Echipa națională de rugby a României a câștigat categoric partida contra Germaniei, la Botoșani, scor 38-10, în etapa a doua din Rugby Europe Championship. Stejarii au reușit șase eseuri, obținând astfel și punctul bonus ofensiv.

Ionuț Dumitru a reușit un eseu în minutul 7, Florin Vlaicu aducând punctele suplimentare. În minutul 14, a venit al doilea eseu al Stejarilor, reușit de Ionel Melinte. Iar Johan Van Heerden a punctat de asemenea dintr-un eseu, în minutul 33. Pentru germani, Klewinghaus a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă, în minutul 18. Alte trei eseuri au venit în dreptul României în repriza secundă, două de penalitate, toate fiind transformate. De la oaspeți, Marks a înscris dintr-un eseu în minutul 69, iar Klewinghaus a adus transformarea.

În celălalt meci al zilei, Rusia a învins Belgia cu 64-7.

Duminică, Georgia primește vizita Spaniei.

Pentru România, următorul meci este programat pe 3 martie, în deplasare, contra Spaniei.