Dobrogea Sud Constanța a pierdut partida jucată pe teren propriu contra echipei portugheze FC Porto, în etapa a doua din Grupa C a Cupei EHF la handbal masculin.

Constănțenii au condus doar în startul partidei, cu 1-0 și 2-1, dar apoi lusitanii au marcat patru goluri la rând și s-au desprins la 5-2. Echipa oaspete nu a mai cedat inițiativa și a avut chiar și șase goluri avans în prima repriză, scor 15-9. La pauză, scorul era 18-13. În repriza secundă, diferența maximă a fost de nouă goluri (30-21, 32-23, 34-25). La final, FC Porto s-a impus cu 35-29.

Sârbul Nikola Crnoglavac și croatul Janko Kevici au fost cei mai buni marcatori de la Dobrogea Sud, cu câte patru goluri. De la oaspeți, Martins Soares a înscris cinci goluri.

Dobrogea Sud pierduse și primul meci din grupă, în deplasare, contra formației daneze Holstebro.

În etapa a treia, pe 25 februarie, constănțenii primesc vizita echipei spaniole Cuenca.