U.Craiova-CFR Cluj 2-0. Se strânge clasamentul pe podium. Craiovenii urcă pe 2

Universitatea Craiova a învins acasă cu 2-0 pe CFR Cluj, în etapa a 23-a a Ligii I. Este doar a doua înfrângere suferită în acest sezon de echipa campioană, după eșecul din septembrie, pe teren propriu, în fața Viitorului. U.Craiova urcă pe locul 2 în clasament și se apropie la doar cinci puncte de clujeni.

Andrei Cristea a deschis scorul, la prima sa reușită pentru U.Craiova. Atacantul adus în această iarnă de la Poli Iași a înscris din pasa lui Mihăilă. În minutul 22, Păun a scăpat singur cu Pigliacelli, dar italianul a blocat la picioarele jucătorului clujean. Camora a recuperat, a șutat, însă în blocajul lui Martic. U.Craiova s-a desprins cu zece minute înainte de final. Elvir Koljici a deposedat un adversar și l-a învins cu un lob pe Arlauskis. Bosniacul are 11 goluri marcate în acest sezon.

În clasament, CFR este lider, cu 47 de puncte. U.Craiova este a doua, cu 42 de puncte. FCSB ocupă locul trei, cu 41 de puncte, dar are un meci mai puțin jucat.

În etapa viitoare, U.Craiova înfruntă în deplasare pe Hermannstadt, iar CFR Cluj primește vizita Astrei.

Universitatea Craiova – CFR Cluj 2-0
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Cristea 14, Koljici 78
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Tiago Ferreira, Kelici, Bancu – Mateiu, Cicâldău – Meza Colli (Bărbuţ 62), Cristea (Rocha 74), Mihăilă (Fedele 83) – Koljici. Antrenor: Devis Mangia.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Ioniţă (Petrila 61), Djokovici, Culio – Păun (Costache 73), Omrani, Deac. Antrenor: Toni Conceicao.
Cartonaşe galbene: Kelici 36 / Manea 59, Omrani 88, Culio 90+1, Lang 90+3.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad).