Dunărea-Concordia 2-1. Golul victoriei a venit în al patrulea minut suplimentar

Dunărea Călărași a învins acasă pe Concordia Chiajna cu 2-1, într-un meci din etapa a 23-a a Ligii I. Dunărea a obținut prima victorie în campionat din luna septembrie, de atunci bifând 14 meciuri fără succes. Pentru Concordia, este al optulea eșec consecutiv, nici sosirea lui Adrian Falub, nici titularizarea lui Marius Alexe, la debut, nereușind să oprească seria.

Concordia a primit un penalti în minutul 25, după un henț în careu al lui Bourceanu. Ivorianul Ghislain Guessan a transformat lovitura de pedeapsă, marcând al treilea său gol în acest sezon. Dunărea a egalat zece minute mai târziu, când Greab a scăpat o minge după o lovitură de colț, iar Georgian Honciu a fost pe fază și a împins balonul în poartă. Este al doilea gol stagional pentru mijlocașul în vârstă de 29 de ani. În prelungirile partidei, algerianul Najib Ammari a adus victoria călărășenilor, cu un șut de la distanță. Este primul gol în Liga I pentru mijlocașul care a mai jucat în România, la CFR Cluj.

Dunărea se află pe locul 12 în clasament, cu 21 de puncte. Concordia rămâne pe 13, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, Dunărea înfruntă în deplasare pe FC Voluntari, iar Concordia întâlnește acasă pe FCSB.

Dunărea Călărași  – Concordia Chiajna 2-1 (1-1)
Stadion: Ion Comșa (Călărași)
Goluri: Honciu 36, Ammari 90+4 / Guessan 26-penalti
Dunărea: Calancea – Dobrosavlevici, Luchin, Mendy – Vlădoiu, Bourceanu (Munteanu 76), Honciu, Ammari – Souda (Henderson 83) Keyta (Benzar 55), Ndiaye. Antrenor: Dan Alexa.
Concordia: Greab – Joao Meira, Marc, Cadamuro – Grădinaru, Albu, Gorobsov, Fota – Guessan (Ivanovici 90+1), Măzărache (Bawab 66), Alexe (Iloki 46). Antrenor: Adrian Falub.
Cartonaşe galbene: Bourceanu 25, Luchin 66, Ammari 90+4/ Joao Meira 43, Fota 70, Greab 88.
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (București).