CSM București învinge la Thuringer și își asigură calificarea în sferturile Ligii Campioanelor

CSM București are asigurată calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campioanelor după victoria obținută în deplasare contra echipei germane Thuringer, scor 38-30, în etapa a treia din Grupa II a Ligii Campioanelor la handbal.

Thuringer a condus în primele minute ale partidei, având chiar două goluri avans, 3-1 și apoi 4-2, dar CSM a egalat la 4-4, apoi a condus prima dată cu 6-5 și s-a desprins la cinci goluri până la pauză (scor 17-12). Diferența în partea secundă a fost și de zece goluri, scor 31-21.

Jovanka Radicevici a fost cea mai bună marcatoare de la CSMB, cu 13 goluri.

În clasamentul grupei, echipa bucureșteană ocupă locul 2, cu 9 puncte. Lider este Eto Gyor, cu 10 puncte. Urmează Kristiansand cu 8 puncte și Ferencvaros cu 7 puncte. Primele patru clasate merg în sferturile de finală. Sub linie, pe locul 5, este Krim Ljubljana, cu 3 puncte, iar Thuringer este ultima, cu un punct.

În etapa viitoare, CSM București înfruntă acasă pe Eto Gyor, pe 23 februarie.