Handbal

Dobrogea Sud a fost învinsă în prima partidă jucată în Grupa C din Cupa EHF

HC Dobrogea Sud a început participarea în faza grupelor Cupei EHF la handbal masculin cu un eșec, 29-25 în deplasare contra formației daneze TTH Holstebro.

Danezii au condus aproape în permanență în prima repriză, au avut și trei goluri în plus, dar nu au reușit să se desprindă. La pauză, scorul era 14-12. Constănțenii au revenit și au fost prima dată în avantaj la 18-17, apoi a fost rândul lor să aibă trei goluri în plus (24-21). În minutul 54, scorul era 25-23 pentru Dobrogea Sud, dar echipa de la malul mării nu a mai marcat vreun gol până la final, iar Holstebro a înscris de șase ori.

Dejan Malinović și Stevan Vujovici au fost cei mai buni marcatori de la HC Dobrogea Sud, cu câte patru goluri.

Din aceeași Grupă C mai fac parte FC Porto şi Liberbank Cuenca (Spania).

În etapa a doua, Dobrogea Sud va întâlni acasă pe Porto, pe 16 februarie.