Marius Copil l-a învins pe Wawrinka în primul tur la Sofia

Marius Copil s-a calificat în runda secundă a turneului în sală de la Sofia, în Bulgaria, după victoria în fața elvețianului Stan Wawrinka.

Copil, locul 56 ATP, a cedat primul set al disputei cu ocupantul poziției a 57-a în ierarhia mondială, scor 6-3, dar a revenit și s-a impus cu 7-6 (5), 6-4, în următoarele două acte. Meciul a durat o oră şi 48 de minute.

Wawrinka se impusese în primele două dueluri directe, în 2013, la Madrid și în 2015 la Openul Australian.

Elvețianul în vârstă de 33 de ani, fost număr 3 ATP și câștigător a trei turnee de Grand Slam, a suferit o accidentare la genunchi în vara anului 2017, a avut nevoie de intervenție chirurgicală, dar tot nu s-a refăcut complet, iar în 2018 a disputat puține meciuri și a ieșit din Top 250 în clasamentul mondial.

Pentru Copil, adversarul din optimi va fi învingătorul dintre spaniolul Fernando Verdasco, al şaselea favorit, şi bulgarul Aleksandar Lazarov.