SCM Craiova s-a întors cu un punct de pe terenul echipei daneze Nykobing, scor 20-20 în etapa a cincea din Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin.

Echipa craioveană, deținătoare a trofeului, a ratat însă orice șansă de a se mai califica în sferturile de finală.

SCM Craiova a condus aproape în permanență în prima repriză, însă nu a avut un avantaj de mai mult de un gol. La pauză, scorul era 9-8 pentru echipa olteană. Nykobing a trecut la conducere în partea a doua și s-a desprins chiar și la patru goluri, scor 17-13 sau 19-15. Însă echipa antrenată de Bogdan Burcea a revenit și a marcat trei goluri la rând în ultimele minute, egalând la 20-20 cu 20 de secunde rămase de joc.

Timea Tătar a fost cea mai bună marcatoare de la SCM, cu cinci goluri.

În clasamentul grupei, Podravka Koprivnica este prima, cu opt puncte, urmată de Nykobing, cu cinci puncte. Echipa spaniolă Super Amara Bera Bera este pe locul trei, cu patru puncte, iar SCM Craiova are trei puncte. Primele două clasate merg în sferturile de finală.

În ultima etapă, pe 10 februarie, SCM Craiova înfruntă acasă pe Bera Bera.