Țara Galilor se impune pe Stade de France, în primul meci din Turneul celor 6 Națiuni

Țara Galilor s-a impus în deplasare împotriva echipei Franței, în deschiderea noului sezon al Turneului celor Șase Națiuni la rugby, scor 24-19. Meciul s-a disputat sub o ploaie torențială.

Cocoșii Galici au jucat aproape perfect în prima repriză a partidei de pe Stade de France, conducând cu 16-0, după două eseuri reușite. Însă galezii au avut o revenire fantastică și au trecut în avantaj, scor 17-16. Cu zece minute înainte de final, Franța a fost din nou în față, scor 19-17, în urma unei lovituri de penalitate a lui Camille Lopez. Însă George North a reușit un eseu în minutul 72, iar Țara Galilor a plecat victorioasă de pe stadionul de lângă Paris.

Tot în prima etapă, sâmbătă se dispută meciurile Scoția – Italia și Irlanda (campioana ediției precedente) – Anglia.

În etapa a doua, Franța înfruntă Anglia în deplasare, iar Țara Galilor joacă de asemenea în deplasare, contra Italiei.