CFR Cluj-Hermannstadt 1-1. Clujenii nu profită de pasul greșit făcut de FCSB

CFR Cluj și Hermannstadt au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii I. CFR rămâne astfel la șase puncte distanță de a doua clasată, FCSB, care de asemenea a remizat în această etapă, la Călărași.

CFR a dominat partida, dar Căbuz, portarul oaspeților, a făcut minuni. Prima intervenție a acestuia a venit în minutul șapte, la execuția lui Djokovici, pentru ca în minutul 16, Căbuz să prindă șutul lui Omrani. Când portarul a fost depășit, în minutul 25, Pedro Moreira a respins de pe linia porții lovitura de cap a lui Lang. Hermannstadt a condus după golul marcat de Daniel Tătar care a trimis în vinclu dintr-o lovitură liberă de la aproape 25 de metri. Tătar este la al patrulea gol din sezon. Căbuz a intervenit din nou în minutul 31, la foarfeca lui Țucudean din marginea careului mare.

Clujenii au primit un penalti în minutul 50, când Popovici l-a faultat în careu pe Deac, dar Căbuz a parat execuția lui Țucudean, apoi a respins și șutul lui Deac, venit la recuperare. În minutul 54, Omrani a șutat peste poartă din patru metri, iar în minutul 62, Camora a trimis în bară, mingea a ajuns la Țucudean, al cărui șut a fost respins de Dandea de pe linia porții. În cele din urmă, CFR a egalat, în minutul 77, când Țucudean a marcat cu un șut pe jos, ajungând la 14 goluri în sezon.

CFR rămâne în fruntea clasamentului, cu 47 de puncte. Hermannstadt urcă pe 7, cu 29 de puncte.

În etapa viitoare, CFR înfruntă în deplasare pe U.Craiova, iar Hermannstadt întâlnește în deplasare pe FCSB.

CFR Cluj – FC Hermannstadt 1-1 (0-1)
Stadion: Dr.Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca)
Goluri: Țucudean 77 / Tătar 29
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Lang, Camora – Deac, Bordeianu (Ioniţă 57), Djokovici – Omrani, Ţucudean, Păun (Petrila 66). Antrenor: Toni Conceicao.
FC Hermannstadt: Căbuz – Company (Petrescu 35), Dandea, Dâlbea, Stoica, Tătar – Dumitriu, Pedro Moreira (Jazvici 74), Popovici – Blănaru (Mijuskovici 57), Tsoumou. Antrenor: Vasile Miriuţă.
Cartonașe galbene: Deac 28, Păun 47 / Dumitriu 53, Tsoumou 78, Tătar 81, Petrescu 90+3.
Arbitru: Marius Avram (București).