Anglia învinge clar Irlanda, chiar la ea acasă, în prima etapă din 6 Nations

Anglia a câștigat pe terenul campioanei Turneului celor 6 Națiuni, Irlanda, scor 32-20, în prima etapă a noii ediții a competiției.

La Dublin, pe stadionul Lansdowne Road, englezii au condus încă din minutul 2, după un eseu al lui May, apoi au reușit alte trei eseuri, având 17-10 la pauză și o victorie clară la final.

Pentru cele patru eseuri reușite, Anglia primește și punctul bonus ofensiv.

În celălalt meci al zilei, Scoția a trecut acasă de Italia cu 33-20, scoțienii obținând de asemenea punctul bonus.

Astfel, în clasament, după prima etapă, conduc Scoția și Anglia, ambele cu câte cinci puncte, urmate de Țara Galilor, cu patru puncte. Franța este pe patru, cu un punct, un bonus defensiv, iar Irlanda și Italia sunt ultimele.

În etapa a doua, au loc meciurile Scoția – Irlanda și Italia – Țara Galilor, pe 9 februarie, iar o zi mai târziu Anglia înfruntă Franța.