Qatar este în premieră campioana Asiei, cu mai puțin de patru ani înainte să găzduiască Mondialul

Qatar a câștigat ediția din 2019 a Cupei Asiei, trecând cu 3-1 în finală de Japonia. Este primul trofeu major câștigat de selecționata qatariotă care anterior trecuse doar de două ori de grupe la Cupa Asiei, iar atunci se oprise în sferturi de finală.

În finala de la Abu Dhabi, Qatar a condus cu 2-0 după golurile marcate de Almoez Ali în minutul 12 și Abdelaziz Hatim în minutul 27. Japonia a redus din diferență prin Takumi Minamino în minutul 69, însă Akram Hassan Afif a stabilit scorul final în minutul 83.

Qatar a dominat clar ediția din 2019 a Cupei Asiei, câștigând toate cele șapte meciuri disputate, marcând 19 goluri și primind unul singur.

Japonia rămâne cu cele patru trofee câștigate în Cupa Asiei, în anii 1992, 2000, 2004 şi 2011.

Qatar va găzdui în anul 2022 Campionatul Mondial de fotbal, competiție la care va participa pentru prima dată, din postura de țară organizatoare.