Gaz Metan-Astra 1-1. Medieșenii iau un singur punct la primul meci sub conducerea lui Edi Iordănescu

Gaz Metan Mediaș și Astra Giurgiu au încheiat la egalitate, 1-1, într-un meci din etapa a 22-a a Ligii I, prima din 2019. La prima partidă sub conducerea antrenorului Edi Iordănescu, Gaz Metan a condus în acest meci, dar giurgiuvenii au egalat și rămân pe ultima poziție care duce în playoff.

Nasser Chamed a ratat o ocazie mare de gol în minutul 26, trimițând peste poartă din poziție ideală, după centrarea lui Ely Fernandes. Însă tot Chamed a deschis scorul, în prelungirile primei reprize, după o centrare a lui Trif. Mijlocașul din Insulele Comore a marcat pentru a doua oară în acest sezon. Astra putea egala la cinci minute după pauză, însă șutul lui Mihai Butean a fost respins de Pleșca în corner. La jumătatea reprizei, Llullaku i-a trimis în careu lui Butean, acesta l-a depășit ușor pe Iulian Cristea și l-a învins pe Pleșca. Mijlocașul în vârstă de 22 de ani a înscris primul gol al carierei în Liga I.

În clasament, Astra este pe locul 6, cu 32 de puncte, iar Gaz Metan se află pe 8, cu 29 de puncte.

În etapa viitoare, Gaz Metan înfruntă în deplasare pe Poli Iași, iar Astra primește vizita Viitorului.

Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 1-1 (1-0)
Stadion: Gaz Metan (Mediaș)
Goluri: Chamed 45+1 / Butean 66
Gaz Metan Mediaş: Pleşca – Creţu, Cristea, Constantin, Trif – Ivanov, Luis Aurelio – Olaru (Mendes 88), Chamed (Mailat 68), Ely Fernandes – Yazalde (Rondon 65). Antrenor: Edi Iordănescu.
Astra Giurgiu: Lazar – Erico (Biceanu 40), Bejan, Cestor – Belu-Iordache, Butean, Roşu, Gheorghe (Balaure 59), Radunovici – Zoua, Llullaku (Crişan 90+1). Antrenor: Constantin Enache.
Cartonaşe galbene: Ivanov 69, Constantin 82, Olaru 83 / Erico 22, Lazar 22, Cestor 24, Bejan 64, Radunovici 72.
Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova).