Handbal

CSM București, învinsă drastic de Gyor, în grupele Ligii Campioanelor

CSM București a suferit cel mai drastic eșec din istoria participărilor în grupele Ligii Campioanelor, fiind învinsă cu 36-27 de echipa maghiară Gyor, deținătoarea trofeului.

Gazdele din Gyor au condus încă din start, având rapid 2-0, apoi s-au desprins la 5-1. Diferența pe finalul primei reprize a ajuns chiar la șapte goluri, scorul la pauză fiind 22-15. În partea secundă, diferența maximă a fost de zece goluri.

Crina Pintea, jucătoare la Gyor, a fost cea mai bună marcatoare a partidei, cu nouă goluri. De la CSMB a ieșit în evidență Andrea Lekici, autoare a opt goluri.

În clasamentul Grupei 2, Gyor este pe primul loc, cu 10 puncte, urmată de Vipers Kristiansand și CSM Bucureşti, cu câte șase puncte.

În etapa următoare, CSM București primește vizita echipei slovene Krim Ljubljana, pe 2 februarie.