Marketa Davidova a obținut prima victorie a carierei în Cupa Mondială

Cehoaica Marketa Davidova, 22 de ani împliniți la începutul lunii ianuarie, a reușit prima victorie a carierei în Cupa Mondială de biatlon, impunându-se în cursa de sprint de la Antholz-Anterselva, în Italia.

Davidova a tras fără greșeală la cele două intrări în poligon și a încheiat cei 7,5 kilometri ai cursei după 21 de minute, 40 de secunde și șapte zecimi.

Pe poziția a doua, la 1,7 secunde în urma învingătoarei, s-a clasat Kaisa Makarainen din Finlanda, care a făcut un tur suplimentar după o ratare în poligon. Iar Marte Olsbu Roeiseland din Norvegia a completat podiumul.

Laura Dalhmeier a tras fără greșeală în poligon, a fost lider după cea de-a doua sesiune de trageri, dar nu a mai avut forță pe final și a încheiat pe locul patru.

Primele 60 de clasate se califică pentru cursa de pursuit de sâmbătă. Duminică va avea loc la Antholz și o cursă cu start în bloc.