Halep trece de Venus Williams la Melbourne și va juca împotriva surorii acesteia, Serena

Simona Halep a făcut un meci de senzație în fața americancei Venus Williams, în turul trei la Openul Australian și s-a calificat în optimile de finală unde o va înfrunta pe Serena Williams.

Halep a jucat foarte ofensiv încă de la începutul partidei cu Venus și de la 1-2 în primul set, românca a câștigat șase ghemuri consecutive. Halep și-a adjudecat primul set cu 6-2 și a condus cu 1-0 în setul secund. Situația s-a repetat în setul secund când, de la 2-3, Halep a avut o nouă serie excelentă, cu patru ghemuri la rând adjudecate. Astfel, setul doi s-a încheiat cu 6-3 în favoarea româncei.

Partida a durat o oră și 18 minute.

Scorul meciurilor directe dintre Halep și Venus Williams este acum 3-3. Americanca se impusese în primele trei dueluri, dar constănțeanca le-a câștigat pe următoarele trei.

Anterior, Serena Williams a învins-o în turul trei pe Daiana Iastremska din Ucraina, locul 57 WTA, scor 6-2, 6-1.

Halep și Serena s-au înfruntat până acum de nouă ori, americanca obținând opt victorii. Singurul succes al româncei a venit în 2014, la Singapore, la Turneul Campioanelor, în faza grupelor. Cel mai recent duel a avut loc în 2016, în sferturi la US Open, Williams câștigând cu 6-2, 4-6, 6-3.