Simona Halep a ajuns în turul trei la Melbourne după un nou meci maraton

Liderul mondial Simona Halep s-a calificat în turul trei la Openul Australian, însă a avut nevoie din nou de set decisiv, ca și în partida din turul întâi când a învins-o pe Kaia Kanepi.

În runda secundă, românca a trecut de Sofia Kenin din Statele Unite, locul 37 în clasamentul mondial.

Halep a făcut un brec în chiar primul ghem al partidei, apoi a condus cu 2-0 și după un alt brec în ghemul al nouălea, a câștigat primul set cu 6-3. Constănțeanca a început excelent și setul secund, conducând cu 3-0, dar Kenin a revenit și a câștigat trei ghemuri la rând, egalând la 3-3. S-a ajuns apoi în tiebreak, unde Kenin s-a impus cu 7-5, adjudecându-și trei puncte la rând, de la 5-4 pentru Halep. În decisiv, Kenin a făcut prima brecul, conducând cu 4-2, însă Halep a câștigat patru ghemuri consecutive, impunându-se cu 6-4.

A fost prima înfruntare directă dintre cele două jucătoare.

În turul trei, Halep o va înfrunta pe Venus Williams din Statele Unite care a învins-o pe Alize Cornet din Franța, scor 6-3, 4-6, 6-0.

Williams conduce cu 3-2 în scorul meciurilor directe, dar Halep a câștigat ultimele două întâlniri, la Roma în 2015 și la Montreal în 2018.