Handbal

Măgura Cisnădie a fost zdrobită acasă de Bietigheim, în Cupa EHF

Măgura Cisnădie a suferit un nou eșec usturător în Grupa A din Cupa EHF la handbal feminin. După înfrângerea cu 41-18 în prima etapă, în deplasare cu Esbjerg din Danemarca, Măgura a pierdut acum acasă, scor 34-20, în fața echipei germane SG BBM Bietigheim.

Echipa sibiană a rezistat doar în primele 30 de minute, germancele conducând la pauză cu 16-13. Însă formația vizitatoare s-a dezlănțuit după pauză, Măgura mai marcând doar șapte goluri.

Jasna Boljevici a fost cea mai bună marcatoare de la Măgura, cu 10 goluri, jumătate dintre cele înscrise de echipa sibiană.

În celălalt meci al grupei, Storhamar din Norvegia și Esbjerg au încheiat la egalitate, 28-28.

În clasamentul grupei, Bietigheim are patru puncte, iar Esbjerg este a doua, cu trei puncte. Storhamar a adunat un punct, iar Măgura este ultima, fără vreun punct. Primele două clasate se califică în sferturi.

În etapa a treia, Măgura înfruntă pe teren propriu pe Storhamar, pe 19 ianuarie.