Handbal

SCM Craiova a suferit un eșec usturător în deplasare cu Bera Bera, în Cupa EHF

SCM Craiova a pierdut duelul contra echipei spaniole Super Amara Bera Bera, scor 32-21, în etapa secundă din Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin.

Echipa craioveană, câștigătoare a competiției la ediția precedentă, a început mai bine meciul de la San Sebastian, conducând cu 7-4 în minutul 13, dar gazdele au trecut în avantaj și s-au desprins până la pauză, când scorul arăta 18-10. Diferența maximă a fost de 13 goluri.

Patricia Vizitiu a marcat șapte goluri pentru SCM Craiova.

În celălalt meci al grupei, duminică, Nykobing (Danemarca) înfruntă acasă pe Koprivnica (Croația).

În clasamentul grupei, Bera Bera, SCM Craiova și Koprivnica au câte două puncte, dar echipa croată a jucat un singur meci. Nykobing nu are vreun punct.

În următoarea etapă, pe 18 ianuarie, SCM Craiova înfruntă acasă pe Podravka Vegeta Koprivnica.