Rugby

Timișoara Saracens a pierdut categoric partida jucată la Newport, în Cupa Challenge

Campioana României la rugby, Timișoara Saracens, a suferit un nou eșec usturător în Grupa 1 din Cupa Challenge. În Țara Galilor, bănățenii au fost învinși cu 59-3 de Newport Dragons.

Luke Samoa a adus singurele puncte pentru echipa timișoreană, cu o lovitură de pedeapsă prin care Saracens a condus cu 3-0. Însă galezii au reușit nouă eseuri și au condus la pauză cu 17-3, dezlănțuindu-se în repriza secundă.

În clasamentul grupei, echipa franceză Clermont este în frunte, cu 20 de puncte din patru partide. Urmează Northampton Saints din Anglia, cu 15 puncte din patru meciuri, și Newport, cu 10 puncte după cinci jocuri. Timișoara are tot cinci meciuri disputate, dar fără a aduna vreun punct.

În ultima etapă, pe 18 ianuarie, Saracens înfruntă în deplasare pe Northampton Saints.