Tenis

Irina Begu a promovat în sferturile de finală ale turneului de la Hobart

Irina Begu a câștigat și al doilea meci disputat în turneul de la Hobart, în Tasmania. După victoria din primul tur în fața britanicei Heather Watson, jucătoare venită din calificări, românca aflată pe locul 76 în clasamentul mondial a trecut în runda secundă de Anna Blinkova, locul 96 WTA, de asemenea venită din calificări.

Begu a condus cu 2-0 în primul set, dar Blinkova a revenit și a câștigat setul cu 6-4. Rusoaica a condus cu 5-2 în actul secund, însă a fost rândul româncei să întoarcă setul, decis în cele din urmă la tiebreak, unde Begu s-a impus cu 7-2. În decisiv, Begu a făcut rapid un brec, a condus cu 2-0, apoi s-a desprins la 4-1, câștigând în cele din urmă cu 6-2.

Cele două jucătoare au fost pentru prima dată față în față în circuitul mondial.

În sferturile de finală, Begu o va înfrunta pe Anna Karolina Schmiedlova din Slovacia, locul 77 WTA.