Echipa masculină de volei a României revine la Campionatul European după 24 de ani

Echipa națională masculină de volei a României a pierdut ultimul meci jucat în preliminariile pentru Campionatul European, la Slagelse, contra Danemarcei, scor 3-1, dar și-a asigurat calificarea la turneul final. Tricolorii nu au mai fost prezenți la competiția continentală de la ediția din 1995. România a fost campioană europeană la volei masculin în 1963 și a mai disputat alte două finale continentale.

România a câștigat primul set al meciului de la Slagelse, scor 25-22, dar apoi Danemarca s-a impus cu 25-15, 25-21 și 25-19.

În clasamentul Grupei A din preliminarii, România a încheiat pe primul loc, cu șapte puncte, tot atâtea fiind adunate și de a doua clasată, Finlanda. România s-a impus însă în ambele partide directe. Danemarca a fost pe locul trei, cu patru puncte.

Turneul final va avea loc între 13 și 29 septembrie, în Belgia, Franța, Olanda și Slovenia.