Tenis

Irina Begu s-a calificat în turul doi la Hobart, Ana Bogdan a fost eliminată

Irina Begu a câștigat primul său meci din septembrie încoace, învingând-o pe Heather Watson din Marea Britanie, în runda inaugurală a turneului de la Hobart.

Begu, locul 76 WTA, s-a impus cu 6-1, 6-4, după o oră și 27 de minute, în fața unei adversare aflate pe locul 93 în clasamentul mondial și care a ajuns pe tabloul principal după ce a trecut prin calificări.

Românca se impusese și în cele două întâlniri directe anterioare, în 2013, la Indian Wells, și în 2017, în Cupa Fed.

În runda secundă, Begu o va înfrunta pe învingătoarea dintre rusoaica Anna Blinkova și chinezoaica Shuai Zhang.

În schimb, Ana Bogdan, locul 81 WTA, a fost învinsă de Ons Jabeur din Tunisia, locul 58 în clasamentul mondial, scor 7-6 (10-8), 6-2. Bogdan a avut două mingi de set la 5-4 în favoarea sa în primul act și altă minge de set la 6-5. Meciul a durat o oră și 50 de minute.

Jabeur câștigase și precedentul meci direct, în 2017, la Roland Garros.

Pentru prezența în primul tur la turneul din Tasmania, Bogdan va primi un punct WTA și 2.100 de dolari.

Pe tabloul principal la Hobart mai este prezentă o româncă, Mihaela Buzărnescu, desemnată cap de serie numărul 2, care o va înfrunta în primul tur pe Belinda Bencic din Elveția.