SCM Craiova a trecut acasă de Nykoping, în prima etapă din grupele Cupei EHF

SCM Craiova, deținătoarea Cupei EHF la handbal feminin, a câștigat primul meci jucat în faza grupelor noii ediții a competiției.

Pe parchetul propriu, în Grupa D, echipa doljeană s-a impus cu 18-12 contra formației daneze Nykobing Falster Handbold.

SCM Craiova a condus încă din start, având 2-0, 3-1 și 4-2, apoi s-a desprins la trei goluri, conducând cu 9-6 la pauză. În partea secundă, echipa olteană a avut o serie de patru goluri la rând și s-a detașat la 15-9 la jumătatea reprizei, iar finalul a fost unul fără emoții.

Maria Andreea Ianaşi și Andrea Serici au fost cele mai bune marcatoare de la SCM, cu câte patru goluri.

În celălalt meci al grupei se înfruntă duminică Podravka Vegeta Koprivnica (Croaţia) şi Super Amara Bera Bera (Spania).

Pentru SCM Craiova, următoarea partidă este programată pe 12 ianuarie, în deplasare, cu Bera Bera.

În faza grupelor mai este prezentă o echipă din țara noastră, Măgura Cisnădie, repartizată în Grupa A, unde va înfrunta duminică în prima etapă, în deplasare, pe Esbjerg din Danemarca.

Primele două clasate în fiecare dintre cele patru grupe ale competiției se califică în sferturile de finală.