Monica Niculescu pierde în sferturi la Shenzhen deși a servit pentru victorie

Monica Niculescu a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen, în China, fiind învinsă de o reprezentantă a gazdelor, Wang Yafan, locul 70 WTA.

Niculescu, locul 99 WTA, a câștigat primul set cu 6-2, adjudecându-și patru ghemuri la rând de la 2-2. Apoi, românca a condus în setul secund cu 4-2 și 5-3, servind pentru câștigarea meciului și fiind la două puncte de victorie, la scorul 40-40. Însă Wang a făcut brecul, apoi a egalat la 5-5. S-a ajuns în tiebreak, unde Wang a condus cu 6-2 și s-a impus cu 7-4. Setul decisiv a fost dominat clar de chinezoaică, scorul devenind rapid 5-0 în favoarea acesteia. La final, Wang și-a adjudecat actul cu 6-1.

Cele două jucătoare se mai înfruntaseră o singură dată, în 2014, la Guangzhou, Niculescu având atunci câștig de cauză.

Pentru prezenţa în sferturi, Niculescu va primi 60 de puncte WTA și 13.121 de dolari.

Anterior, și Sorana Cîrstea a fost eliminată în turneul de la Shenzhen, tot în sferturi de finală.