Victorie fantastică pentru Monica Niculescu în fața Jelenei Ostapenko, fosta campioană de la Roland Garros

Monica Niculescu s-a impus categoric în duelul cu Jelena Ostapenko din Letonia, cedând doar două ghemuri în partida jucată în turul întâi la Shenzhen.

Românca venită din calificări, aflată pe locul 99 în clasamentul mondial, a câștigat după doar 52 de minute de joc, scor 6-0, 6-2.

Niculescu avusese câștig de cauză și în precedentul duel direct, în 2016, la Montreal.

Jelena Ostapenko are 21 de ani, se află acum pe locul 22 în clasamentul mondial și a câștigat Grand Slamul de la Roland Garros în 2017.

În runda secundă, românca o va înfrunta pe Krystina Pliskova din Cehia care a ajuns în această fază după ce adversara sa din primul tur, Shuai Peng din China, a abandonat la scorul 3-3 în setul decisiv.

Tot la Shenzhen, Sorana Cîrstea s-a calificat deja în sferturile de finală.