FCSB-CFR Cluj 0-2. Campioana se desprinde la șase puncte în fruntea clasamentului

CFR Cluj a învins în deplasare pe FCSB cu 2-0, în duelul primelor două clasate din Liga I, meci programat în etapa a 21-a a campionatului, ultima din acest an calendaristic. Este prima victorie a uneia dintre cele două formații în meciurile directe după șase remize consecutive. CFR este neînvinsă de 14 etape, având zece victorii și patru remize în această perioadă și opt victorii la rând în deplasare. De cealaltă parte, FCSB are două victorii și două eșecuri în ultimele patru etape.

FCSB a avut un gol anulat în minutul 15, pentru un fault al lui Bălașa asupra lui Arlauskis. În minutul 26, Dennis Man a șutat de la 25 de metri, dar pe centrul porții adverse și Arlauskis a prins. CFR a deschis scorul două minute mai târziu când Vinicius a centrat, Țucudean a deviat pe spate, iar Deac a marcat cu o boltă peste portarul advers deși se afla cu spatele la poartă. Este al treilea gol marcat de către Deac în acest sezon.

În minutul 54, Benzar a centrat, dar Gnohéré a luftat, doar ștergând mingea care a fost prinsă de Arlauskis. În minutul 69, același Gnohéré a șutat, Arlauskis era depășit, dar Manea a respins de pe linia porții. FCSB a rămas în zece jucători în minutul 72 când Mihai Roman l-a faultat pe Ioniță, scăpat singur spre poartă, și a văzut direct cartonaș roșu. Din lovitura liberă rezultată, Djokovici a trimis în bară. Gnohéré a mai avut o ocazie, în minutul 83, șutul său la colțul scurt fiind blocat de Arlauskis. Portarul clujenilor a intervenit și în minutul 88, la șutul lui Tănase. CFR a pierdut un jucător în minutul 90, Andrei Mureșan văzând al doilea cartonaș galben, dar în minutul 90+4, clujenii au primit un penalti după faultul lui Nedelcu asupra lui Păun-Alexandru. Bălașa a fost eliminat pentru proteste, iar Alexandru Ioniță a transformat penaltiul, marcând a doua oară în acest sezon.

În clasament, CFR Cluj este lider, cu 46 de puncte, iar FCSB este pe locul 2, cu 40 de puncte.

În etapa viitoare, în februarie, FCSB înfruntă în deplasare pe Dunărea Călărași, iar CFR Cluj întâlnește acasă pe Hermannstadt.

FCSB – CFR Cluj 0-2 (0-1)
Stadion: Arena Națională (București)
Goluri: Deac 28, Ioniță 90+6-penalti
FCSB: Bălgrădean – R.Benzar, Planici, Bălaşa, Roman – Nedelcu, Filip – Man (Stan 82), Tănase, Coman (Moruţan 46, Rusescu 82) – Gnohéré. Antrenor: Nicolae Dică.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Djokovici, Bordeianu (Ioniţă 65), Culio – Deac (Lang 90+1), Ţucudean (Păun 78), Omrani. Antrenor: Toni Conceicao.
Cartonaşe galbene: Bălaşa 72, 90+6, Gnohéré 74, R.Benzar 89 / Camora 61, Culio 74, Mureşan 78, 90+2.
Cartonaşe roşii: Roman 72, Bălaşa 90+6 / Mureşan 90+2.
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova).