Poli Iași-FC Voluntari 2-2. Ieșenii marchează golul egalizator în ultimele minute

Politehnica Iași și FC Voluntari au încheiat la egalitate, 2-2, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii I, ultima din acest an. Poli a condus la pauză, dar ilfovenii au revenit în partea secundă și au trecut în avantaj, fiind la doar câteva minute distanță de a treia victorie din acest sezon, prima în deplasare. Însă Poli a egalat și bifează al cincilea meci la rând fără înfrângere. FC Voluntari înregistrează a doua remiză consecutivă în campionat.

Costaricanul Dylan Flores a deschis scorul, în finalul primei reprize, din pasa lui Platini, înscriind a șaptea oară în acest sezon. FC Voluntari a trecut la conducere cu două goluri în trei minute, ambele marcate de Alexandru Tudorie care inițial a înscris cu capul, din centrarea lui Vlad, apoi a transformat un penalti acordat după hențul lui Platini. Tudorie mai marcase doar două goluri în acest sezon. Camerunezul Lewis Enoh a adus un punct pentru gazde cu primul său gol în Liga I. Enoh mai marcase de două ori pentru Poli în Cupa României.

În clasament, Poli ocupă locul 8, cu 28 de puncte, la două puncte de zona playoffului. FC Voluntari este ultima, cu 13 puncte.

În etapa viitoare, în februarie, Poli Iași înfruntă în deplasare pe Dinamo, iar FC Voluntari întâlnește acasă pe Sepsi.

Politehnica Iași – FC Voluntari 2-2 (1-0)
Stadion: Emil Alexandrescu (Iași)
Goluri: Flores 45+1, Enoh 88 / Tudorie 56, 58-penalti
Poli Iași: Târcoveanu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Platini, Flores, Cioinac (Bekui 65), Qaka, Sanoh (Zaharia 60) – Cristea (Enoh 74). Antrenor: Flavius Stoican.
FC Voluntari: Vâtcă – Bucurică (Pîrcălabu 45), Balaur (Zgrablici 72), Hodorogea, Vlad – Laidouni, Răuţă – Căpăţână, Gadze, Gheorghe – Tudorie. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Cartonașe galbene: Frăsinescu 55, Flores 60, Mihalache 90+1, Qaka 90+1 / Laidouni 69, Vlad 85, Pîrcălabu 90+1, Răuță 90+2
Arbitru: Adrian Cojocaru (Galați).