U.Craiova-Gaz Metan 2-0. Medieșenii au jucat în inferioritate numerică timp de 60 de minute

Universitatea Craiova a învins acasă pe Gaz Metan Mediaș cu 2-0, într-un meci din etapa a 21-a a Ligii I, ultima etapă programată în acest an. Craiovenii au patru victorii în ultimele cinci etape disputate și au făcut astfel uitat eșecul cu Dinamo, din runda precedentă. De cealaltă parte, Gaz Metan are șase partide consecutive fără victorie.

U.Craiova a ratat o ocazie uriașă în minutul 8, șutul lui Tiago Ferreira fiind respins în corner. În minutul 32, Fofana a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Pleșca a intervenit excelent la șutul lui Cicâldău din minutul 37, tot portarul medieșenilor ieșind în evidență și la șutul lui Mitriță din minutul 48. Însă în minutul 52, același Alexandru Mitriță a executat o lovitură liberă, mingea a fost deviată de zid și a ajuns în poartă. În minutul 86, Mitriță a fost faultat în careu de Diallo și tot el a executat penaltiul acordat, stabilind scorul final, 2-0. Mitriță a marcat 13 goluri în acest sezon.

În clasament, U.Craiova ocupă locul 3, cu 38 de puncte, iar Gaz Metan se află pe 7, cu 28 de puncte.

În etapa viitoare, în februarie, U.Craiova va întâlni în deplasare pe Viitorul, iar Gaz Metan va primi vizita Astrei Giurgiu.

Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș 2-0 (0-0)
Stadion: Ion Oblemenco (Craiova)
Goluri: Mitriță 52, 87-penalti
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Tiago Ferreira, Bancu – Mateiu, Cicâldău (Fedele 90+1) – Bărbuţ (Meza Colli 89), Mihăilă (Burlacu 62), Mitriţă – Nuno Rocha. Antrenor: Devis Mangia.
Gaz Metan Mediaş:  Pleşca – Diallo, Andre Micael, Constantin, Trif – Fofana, Cristea – Ely Fernandes, Ivanov, Chamed (Stancu 76) – Carlos Fortes (Yazalde 53). Antrenor: Mihai Teja.
Cartonaşe galbene: Mateiu 25 / Fofana 24, 32, Chamed 76.
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).