Polo pe apă

Steaua București a obținut prima victorie din noul sezon al Ligii Campionilor la polo

Steaua București a învins în propriul bazin pe Steaua Roșie Belgrad, într-un meci din etapa a cincea a Grupei A din Liga Campionilor la polo pe apă.

Este prima victorie în competiție a campioanei României care a pierdut primele patru meciuri disputate.

După un prim sfert fără goluri, Steaua București a condus cu 3-1 la pauza mare, apoi s-a desprins la 7-1 la finalul sfertului trei. Ultimele opt minute au fost mai slabe pentru bucureșteni care au mai marcat un gol, dar sârbii au înscris doar de două ori. Astfel, Steaua București a câștigat cu 8-3.

Alexandru Ghiban a înscris două goluri pentru campioana României, celelalte fiind marcate de Jerko Marinici Kragici, Mihnea Chioveanu, Andrei Prioteasa, Marios Kapotsis, Victor-Andrei Antipa și Uros Cuckovici.

În clasamentul grupei, echipa italiană Pro Recco este lider, cu 15 puncte, maximum posibil. Steaua este pe locul șapte, cu trei puncte. Primele patru se califică în faza următoare.

În etapa viitoare, pe 9 ianuarie, Steaua înfruntă în deplasare pe Dinamo Moscova, ocupanta locului șase, tot cu trei puncte.