Viitorul-CFR Cluj 0-1. Viitorul cu ocaziile, Țucudean cu golul contra fostei sale formații

CFR Cluj a învins cu 1-0 în deplasare pe Viitorul Constanța, în epilogul etapei a 20-a din Liga I. George Țucudean a marcat unicul gol al meciului, contra uneia dintre fostele sale echipe. CFR Cluj are patru victorii în ultimele cinci etape și 13 meciuri la rând fără înfrângere. De cealaltă parte, Viitorul a suferit al doilea eșec la rând în campionat.

Viitorul a început meciul în atac și Voduț a șutat în plasa laterală din poziție favorabilă în minutul 5. În minutul 25, Hagi a centrat, iar Artean a trimis peste poartă. În minutul 32, Voduț a șutat pe jos, dar Arlauskis a prins. CFR a marcat în minutul următor, când Țucudean a recuperat o minge, i-a pasat lui Djokovici care l-a lansat pe Omrani, acesta a așezat pentru Țucudean care a venit în viteză și a șutat în plasă printre picioarele lui Cojocaru, este al 13-lea gol din acest sezon pentru atacantul clujean.

În minutul 60, Vînă a centrat, Mladen a deviat cu capul, dar Arlauskis a respins fantastic. Portarul lituanian a fost la post și în minutul 78 când a prins șutul lui Ianis Hagi, iar în minutul 88 a prins și șutul lui Vînă.

În clasament, CFR Cluj este lider, cu 43 de puncte, trei în plus față de a doua clasată, FCSB. Viitorul ocupă locul 4, cu 33 de puncte.

În etapa următoare, Viitorul înfruntă în deplasare pe Hermannstadt, iar CFR joacă tot în deplasare, cu FCSB.

Viitorul Constanța – CFR Cluj 0-1 (0-1)
Stadion: Central (Ovidiu)
Gol: Țucudean 33
Viitorul: Cojocaru – Boboc (Ciobanu 71), Mladen, Luchin, De Nooijer – Artean (Achim 65), Băluţă, Vînă – Hagi, Voduţ (Houri 46), Drăguş. Antrenor: Gheorghe Hagi.
CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Djokovici, Bordeianu, Culio – Deac (Ioniță 90), Ţucudean (Păun 65), Omrani (Lang 90+4). Antrenor: Toni Conceicao.
Cartonaşe galbene: Houri 90 / Ţucudean 28, Djokovici 30, Camora 90+1, Omrani 90+4.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei).