România a fost învinsă de Olanda în finala mică a Europeanului feminin de handbal

Echipa națională feminină de handbal a României a pierdut meciul pentru locul trei la Campionatul European, fiind învinsă de Olanda cu 24-20. Cele două echipe se înfruntaseră și în faza grupelor principale, tot Olanda câștigând, scor 29-24.

Olanda a condus cu 2-0 și 3-1, România a egalat la 3-3, dar batavele s-au desprins la 7-3. La pauză, Olanda conducea cu 15-8. Diferența maximă a fost de opt goluri, scorul în repriza secundă fiind 16-8, 20-12 sau 21-13. România a marcat cinci goluri la rând, apropiindu-se la 18-21, însă nu a mai putut reduce diferența și mai mult.

Valentina Ardean-Elisei a fost cea mai bună marcatoare din tabăra României, cu șase goluri.

De la olandeze au ieșit în evidență Estavana Polman, cu șapte goluri, și Lois Abbingh, autoare a patru goluri și care a fost desemnată jucătoare meciului.