Dunărea-Sepsi 0-3. Covăsnenii revin pe loc de playoff, Dunărea continuă criza

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins în deplasare pe Dunărea Călărași cu 3-0, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I. Sepsi se impusese și în meciul direct din turul campionatului, atunci cu 1-0. Dunărea are cinci înfrângeri consecutive în campionat și nu a mai câștigat de la jumătatea lunii septembrie.

Francezul Bryan Nouvier a adus pe oaspeți în avantaj cu un șut de la zece metri, acesta fiind al doilea său gol din acest sezon. În minutul 53, macedoneanul Marko Simonovski a înscris cu un șut din marginea careului mare, din unghi de 45 de grade, și tot el a mărit diferența patru minute mai târziu, după o pasă de la Adrian Rus. Simonovski are patru goluri în acest sezon, trei contra Dunării, el tranșând meciul direct din tur.

În clasament, Sepsi a urcat pe locul 5, cu 30 de puncte. Dunărea se află pe locul 12, cu 17 puncte.

În etapa viitoare, Dunărea înfruntă în deplasare pe FC Botoșani, iar Sepsi primește vizita Concordiei.

Dunărea Călărași – Sepsi Sfântu Gheorghe 0-3 (0-1)
Stadion: Ion Comșa (Călărași)
Goluri: Nouvier 18, Simonovski 53, 57
Dunărea: Lungu – Gligorov, Dobrosavlevici, Walace, Mendy – A.Munteanu (Honciu 62), Simion, Bourceanu (Cucu 46), Cârnaţ (Clémence 46) – Ndiaye, Souda. Antrenor: Dan Alexa.
Sepsi: Niczuly – Moura, Viera, Jovanovici, Ştefan (Drăghici 79) – Rus (Velev 57), Karnițki – Nouvier, Vaşvari, Tandia (Sato 65) – Simonovski. Antrenor: Eugen Neagoe.
Cartonaşe galbene: Simion 49, Dobrosavlevici 82 / Tandia 22, Rus 45+1, Nouvier 72.
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad).