Victorie pentru Kaisa Makarainen în cursa de pursuit de la Hochfilzen

Finlandeza Kaisa Makarainen a câștigat cursa de pursuit programată la Hochfilzen, în Austria, în Cupa Mondială de biatlon. Este a 26-a victorie a carierei în Cupa Mondială pentru biatlonista în vârstă de 35 de ani.

Makarainen și Dorothea Wierer din Italia au plecat practic în același timp în cursă după ce diferența dintre ele la finalul sprintului de joi a fost de doar șase zecimi de secundă. Însă Wierer a ratat două ținte la prima trecere prin poligon și nu a mai putut recupera. Makarainen a avut în total trei ținte ratate și a încheiat cursa cu un avans de o secundă și jumătate față de Paulina Fialkova din Slovacia care a plecat a șaptea și a ratat două ținte. Wierer a avut în total patru ținte ratate și a încheiat pe locul trei, la 2,8 secunde în urma învingătoarei.

În clasamentul general al sezonului, Wierer rămâne în frunte, cu 252 de puncte, dar Makarainen s-a apropiat, având acum 245 de puncte. Fialkova este a treia, cu 219 puncte.

Duminică, tot la Hochfilzen, are loc o cursă de ștafetă.